Przejdź do strony Lasów Państwowych Przejdź do strony Polskiego Związku Łowieckiego
       

Busko bliżej lasu

Uczniowie klas trzecich ze Szkoły Podstawowej nr 2 w Busku-Zdroju oraz przedstawiciele Szkolnego Koła Przyrodniczego wraz z wychowawczyniami 15 maja wybrali się na wiosenną wycieczkę do lasu na Podłęże w Nadleśnictwie Pińczów. Była to już ich trzecia taka wyprawa.

Jesienią dzieci z Buska postawiły w lesie paśnik dla saren, danieli i jeleni. Zapoznały się też ze specyfiką pracy myśliwego, strażnika łowieckiego i poznawały tropy mieszkańców kniei. Zimą obserwowały dzikie zwierzęta na wolności, szukając ich tropów i śladów bytowania. Dokarmiały też sarny i dziki. W maju najważniejsza była nauka rozpoznawania drzew oraz zasad ich sadzenia. Dzieci uczyły się też, jak chronić lasy przed pożarem.

Inicjatorami wyprawy byli tym razem dyrektor Szkoły Podstawowej nr 2 Dariusz Kumor oraz prezes Koła Łowieckiego nr 2 im. św. Huberta Wiesław Król. Na leśnej polanie oczekiwał na uczniów leśniczy Kazimierz Równicki, który opowiedział, jak wczesną wiosną leśnicy sadzą drzewa i krzewy, latem je pielęgnują, oraz jak jesienią zabezpiecza się młody las przed zwierzyną, a zimą ścina się dojrzałe drzewa.

Kulminacyjnym punktem wycieczki była praktyczna nauka sadzenia drzew. Jako pierwszy swoje drzewko posadził dyrektor szkoły, a następnie sadzili drzewka przedstawiciele poszczególnych klas. Dwuletnie siewki szybko znalazły swoje nowe miejsce i wypełniły pustą polankę w lesie.

pg

czerwiec 2013