Przejdź do strony Lasów Państwowych Przejdź do strony Polskiego Związku Łowieckiego
       

Busko i paśnik

Szkoła Podstawowa nr 2 w Busku-Zdroju promuje zdrowie, co oznacza także dbanie o kondycję środowiska. Taki cel ma także ostatnia inicjatywa uczniów, członków Szkolnego Koła Przyrodniczego, mająca na celu pomoc zwierzętom leśnym.

Początkiem tych działań było nawiązanie współpracy z Kołem Łowieckim nr 2 im. św. Huberta w Pińczowie. Jeszcze jesienią ubiegłego roku uczniowie szkoły wykonali paśnik dla zwierząt leśnych. Późną jesienią paśnik został ustawiony w lesie, niedaleko miejscowości Chruścice, w obwodzie łowieckim koła, z którym szkoła podjęła współpracę. Przez zimę paśnik służył dokarmianiu saren, danieli i jeleni.

W miejscu ustawienia paśnika odbyła się też ciekawa lekcja przyrody, w której udział wzięli uczniowie szkoły, w tym członkowie Szkolnego Koła Przyrodniczego. Podczas spotkania z zarządem koła młodzież mogła dowiedzieć się, że łowiectwo to nie tylko polowania, ale także obcowanie z przyrodą. Myśliwi chronią też i hodują zwierzęta. Muszą dbać o to, by w lasach było dużo różnych gatunków zwierząt. Myśliwi także je dokarmiają. W lasach budują paśniki i lizawki.

Z dużym zainteresowaniem dzieci wysłuchały pogadanki Michała Majewskiego, który opowiadał o zwierzętach łownych i jednocześnie prezentował je na fotografiach. Na spotkanie przywiózł także ciekawy zbiór poroży – własny i kolegów.

(mad)

marzec 2013