Przejdź do strony Lasów Państwowych Przejdź do strony Polskiego Związku Łowieckiego
       

Polsko-czeskie sadzenie

Młodzież i myśliwi ze Stronia Śląskiego, zwycięzcy poprzedniej edycji akcji „Ożywić pola”, czyli „Roku sarny”, kontynuują – zapoczątkowaną dwa lata temu – współpracę ze szkołą ze Starego Mesta w Czechach. 18 września po czeskiej stronie Złotych Gór, w okolicach znanego w Sudetach schroniska w Paprsku, odbyła się kolejna wspólna akcja ekologiczna w ramach „Roku kaczki”.

Tym razem w spotkaniu, na wysokości ponad 1000 m n.p.m., uczestniczyło 16 uczniów ze Stronia Śląskiego plus troje dorosłych, a z czeskiej strony 23 dzieci oraz dziewięciu opiekunów, w tym czterech myśliwych i czterech leśników.

Głównym zadaniem tego dnia było posadzenie ponad stu sadzonek sosny kaukaskiej, modrzewia i buka. Uczniowie mieli też okazję dowiedzieć się, jak określa się wiek i wysokość drzew, a podczas terenowej lekcji przyrody poznawały na planszach szkodniki i sprzymierzeńców drzew. W ramach zajęć czeski leśnik ściął także 25-metrowy świerk, a potem szczegółowo objaśnił, jakie części tego drzewa do czego zostaną użyte, a także udowodnił, że żaden fragment ściętego drzewa się nie zmarnuje.

Polsko-czeskie sadzenie zwieńczyły zabawa pod gołym niebem i pieczenie kiełbasek, co pomogło w zacieśnieniu ponadgranicznych przyjaźni.

(pg)

listopad 2012