Przejdź do strony Lasów Państwowych Przejdź do strony Polskiego Związku Łowieckiego
       

Piknik w Sosnówce

W sobotę, 16 czerwca br. Koło Łowieckie im. św. Huberta z Oleśnicy oraz Rada Sołecka miejscowości Sosnówka i sołtys tej wsi Daniel Nicpoń, a także Gmina Twardogóra zorganizowali dla dzieci i młodzieży ze szkół powiatu oleśnickiego Integracyjny Festyn Środowiskowy pod hasłem „Młodzież – przyroda – myśliwi”. Imprezie patronował Zarząd Okręgowy PZŁ we Wrocławiu, a gościem honorowym spotkania była senator Andżelika Możdżanowska.

Organizatorzy zapewnili uczestnikom wiele atrakcji. Były występy wokalne i taneczne uczniów okolicznych szkół i przedszkoli, m.in. z Gimnazjum Gminnego w Dobroszycach, z Przedszkola Miejskiego i ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Twardogórze. Dzieci uczestniczyły w licznych konkursach z cennymi nagrodami ufundowanymi przez koła łowieckie „Remiza” z Wrocławia i „Hejnał” z Sycowa.

Wielką atrakcją dla młodzieży była wystawa trofeów łowieckich oraz wystawa fotografii z afrykańskiego safari przygotowana przez Ryszarda Laszczyka, a także wystawa fotografii i odznak myśliwskich Tomasza Grzesiaka.

Znakomity bigos myśliwski z dziczyzną (dla dzieci bezpłatnie!) przygotowały koła: „Tropowiec” z Goszcza, „Cyranka” z Twardogóry oraz „Jeleń” z Wrocławia. Był także upieczony przez kolegów z „Cyranki” dzik i paśnik z wyrobami myśliwskimi.

Oprócz typowo myśliwskich atrakcji dzieci i młodzież miały też możliwość zobaczenia pokazu sprzętu strażackiego z prysznicem i gaszeniem pożaru włącznie oraz przejażdżką wozem strażackim, bawić się w miniparku linowym, strzelać z wiatrówki, jeździć bryczką, końmi, a także motorami z grupą 30 harleyowców.

Festyn pokazał, jak przy dobrym zorganizowaniu kilku kół i instytucji można zainteresować dzieci i młodzież przyrodą, tradycją i kulturą łowiecką, ochroną środowiska i myślistwem, zapewniając przy tym rozliczne atrakcje. Co ważne, podczas festynu mówiono także o potrzebie udziału myśliwych i młodzieży w akcjach edukacji ekologicznej, takich jak „Ożywić pola”. Wtedy nie jeden dzień w roku, a na stałe myśliwi będą uczyć młodych ludzi mądrego działania na rzecz przyrody. A „Łowiec Polski” liczy, że festyn zaowocuje także zgłoszeniami oleśnickich szkół do „Roku kaczki”.

PZ

październik 2012