Przejdź do strony Lasów Państwowych Przejdź do strony Polskiego Związku Łowieckiego
       

„Łowiec Polski” i szkoły

Ostatni miesiąc minionego roku szkolnego wysłannicy „Łowca Polskiego”, koordynujący akcję „Ożywić pola”, poświęcili na wizyty w kilku regionach kraju i spotkania z myśliwymi koordynatorami oraz nauczycielami szkół uczestniczących w „Roku kaczki”.

W Mojęcicach pod Wrocławiem spotkali się na podsumowaniu pierwszej części „Roku Kaczki” nauczyciele i myśliwi z powiatu wołowskiego. Byli też starosta, burmistrzowie i wójtowie gmin oraz przedstawiciele sponsorów

Tym razem były to głównie spotkania z dorosłymi uczestnikami programu, poświęcone dyskusji nad realizacją „Roku kaczki” i promocji akcji wśród nowych placówek oświatowych, a także podziękowaniom dla najbardziej aktywnych w poprzedniej edycji „Ożywić pola”, ale były też okazje do kontaktów z młodzieżą.
Jedno ze spotkań objęło na przykład uczniów ze szkoły w Raciszynie w okręgu piotrkowskim – finalisty „Roku sarny”. Dzieci z Raciszyna chciały się pochwalić budkami dla kaczek i innych ptaków, wykonanymi podczas prac technicznych w szkole. Trzeba przyznać, że wykonały wiele pracy, a efekt zaimponował także przedstawicielom „Łowca Polskiego”.

Poza spotkaniem ze szkołą w Raciszynie ekipa naszego miesięcznika spotkała się też z trzema szkołami z podrzeszowskiej gminy Świlcza, a także z Bratkowic, Rudnej Wielkiej i Trzciany. Na spotkaniu, w którym uczestniczyli także myśliwi – w tym wójt gminy Świlcza Wojciech Wdowik – poszczególne placówki przedstawiły prezentacje multimedialne, obrazujące zrealizowane już działania w „Roku kaczki”. Później długo dyskutowano, jak najefektywniej działać w programie, a dobrą wiadomością był fakt, że w akcję „Rok kaczki” miejscowi myśliwi wciągnęli także ekologów i wędkarzy, tworząc prawdziwy kaczkowy „sojusz ponad podziałami”. Świetny pomysł i podziękowania dla tych szkół, zwłaszcza szkoły w Trzcianie, za tę wspaniałą inicjatywę.

Wysłannicy „Łowca Polskiego” odbyli także promocyjne spotkanie w siedzibie Zarządu Okręgowego PZŁ w Piotrkowie Trybunalskim z nauczycielami ze szkół, które nie brały dotąd udziału w programie „Ożywić pola”. W obecności blisko czterdziestu osób odbyła się prezentacja multimedialna na temat zasad i sposobu realizacji akcji. Kilka szkół od razu obiecało, że przystąpi do programu od września.

Podrzeszowska gmina Świlcza miała aż trzy szkoły wśród laureatów „Roku Sarny”. Na majowym spotkaniu w Bratkowicach młodzież i dorośli ze świlczańskiej gminy przedstawili reprezentantom „Łowca Polskiego” swoje działania w „Roku Kaczki”

W pałacu w Mojęcicach, z udziałem łowczego okręgowego we Wrocławiu Romana Rycombla, miała miejsce z kolei uroczystość podsumowania „Roku sarny” w powiecie wołowskim oraz dyskusja na temat działań w bieżącej, siódmej edycji akcji „Łowca Polskiego”. Znamienna była obecność na tym spotkaniu przedstawicieli władz administracyjnych i samorządowych, m.in. starosty wołowskiego Marka Gajosa, burmistrzów Brzegu Dolnego i Wołowa – Stanisława Jastrzębskiego i Dariusza Chmury, a także dyrektora banku PKO BP w Wołowie Janusza Jodłowskiego, co zaowocowało ufundowaniem przez bank nagrody dla najlepszej szkoły w powiecie w programie „Ożywić pola”. Nagrodę odebrała nauczycielka Beata Tłuczek ze Szkoły Podstawowej im. Janusza Kusocińskiego w Pogalewie Wielkim, która przez wszystkie sześć dotychczasowych edycji zawsze znajdowała się w ścisłym gronie zwycięzców akcji.

„Łowiec Polski” będzie chciał kontynuować jesienią podobne spotkania, by dzięki wymianie poglądów i podsumowaniom już zrealizowanych działań wzmacniać naszą akcję – dla dobra łowiectwa oraz polskiej przyrody.

Mirosław Głogowski

sierpień 2012