Przejdź do strony Lasów Państwowych Przejdź do strony Polskiego Związku Łowieckiego
       

Sobótka i łowiectwo

W Szkole Podstawowej w Sobótce Starej 16 maja br. Koło Łowieckie „Łowiec” z Łodzi i Starostwo z Łęczycy zorganizowały wspólnie drugi międzyszkolny konkurs ekologiczno-łowiecki dla szkół z powiatów łęczyckiego i kutnowskiego.

Konkurs poprowadzili myśliwi koordynatorzy akcji „Ożywić pola” Mirosław Kaczmarek i Edward Ozdobiński, a dekoracja sali gimnastycznej, miejsca zmagań uczestników imprezy, została zainspirowana hasłem siódmej edycji programu „Ożywić pola. Rok kaczki”.

Pytania konkursowe zostały opracowane na podstawie myśliwskich wiadomości zawartych w IV księdze „Pana Tadeusza” Adama Mickiewicza – „Dyplomatyka i łowy” oraz w materiałach ogólnopolskich programów ekologiczno-edukacyjnych, w tym publikacjach z akcji „Ożywić pola”. W konkursie wystartowało pięć szkół: z Byszewa, Chorek, Grabowa, Kadzidłowa i Sobótki Starej. Jury, działające pod przewodnictwem prezesa KŁ „Łowiec” Marka Małachowskiego i prezesa FAMAS SA Andrzeja Grafa, jednego ze sponsorów konkursu, było pod wrażeniem szerokiej wiedzy uczniów oraz ich zapału do nauki.

Ostatecznie najlepsza tym razem okazała się reprezentacja Szkoły Podstawowej w Byszewie, której opiekunką była nauczycielka Barbara Wiśniewska. Finalista akcji „Ożywić pola. Rok sarny”, Szkoła Podstawowa w Sobótce Starej zajęła natomiast miejsce drugie.

Dzięki sponsorom uczestnicy konkursu otrzymali bardzo cenne nagrody – od aparatów cyfrowych, przez lornetki i torby ze słodyczami, po nowoczesne tablety, czyli mobilne minikomputery z dotykowym ekranem i aparatem fotograficznym.

Wszystkie dzieci mogły wysłuchać ciekawej pogadanki o działaniach Państwowej Straży Łowieckiej i zwierzętach oraz ptakach zgromadzonych na ekspozycji w sali konkursowej, którą przeprowadziła strażniczka Milena Stemplewska. Po konkursie odbyło się myśliwskie ognisko, połączone z pieczeniem kiełbasek, które serwowane były w siedlisku koła w środku lasu.

(bg)

lipiec 2012