Przejdź do strony Lasów Państwowych Przejdź do strony Polskiego Związku Łowieckiego
       

Debrzno w „Roku kaczki”

Koło Łowieckie „Orzeł” z Człuchowa już od kilku lat współpracuje z Zespołem Szkół w Debrznie. Co roku odbywają się spotkania uczniów i myśliwych, wspólne wyjazdy w teren, sadzenia zadrzewień, pogadanki itp.

W lutym tego roku odbyła się w Debrznie specjalna lekcja dla przyrody klasy trzeciej, którą poprowadzili prezes koła „Orzeł” Jacek Dragun oraz myśliwy Marcin Bień, notabene absolwent szkoły w Debrznie. Pomocą na lekcji były tablice edukacyjne, opracowane przez Polski Związek Łowiecki z myślą o przyrodniczej edukacji dzieci i młodzieży. Omówiono m.in. zagrożenia dla zwierzyny leśnej ze strony kłusowników wnykarzy, ale też zwierząt domowych wypuszczanych przez część właścicieli bez opieki do lasu i w pole.

Dzięki inicjatywie nauczycielek biologii, Jolanty Matysik i Grażyny Twierkowskiej, Zespół Szkół w Debrznie wraz z Kołem Łowieckim „Orzeł” przystąpili do programu „Ożywić pola” również w tym roku. Zgodnie z hasłem siódmej edycji myśliwi przygotowali budki lęgowe dla dzikich kaczek, które zainstalowali potem wspólnie z młodzieżą wokół zbiornika wodnego w obwodzie dzierżawionym przez koło w pobliżu miejscowości Nierybie. Młodzież szkolna wzięła też udział w akcji sadzenia topinamburu na poletku koła zlokalizowanym w pobliżu domu myśliwskiego „Bażantarnia”.


Widocznym efektem proekologicznego kształcenia dzieci był fakt, że podczas tegorocznego Dnia Wiosny, w odróżnieniu od lat ubiegłych, dzieci z klasy IV, zamiast tradycyjnego topienia lub palenia Marzanny, wybrały inny, ekologiczny sposób powitania pierwszego dnia wiosny. Dzieci udekorowały warzywami i owocami „Marzannę” i pozostawiły ją w łowisku, aby pożywiły się nimi zwierzęta leśne. Przy tej okazji odbył się też konkurs plastyczny o tematyce przyrodniczej, zatytułowany „Leśne wspomnienia”, w którym uczestniczyło 56 dzieci z klas 0–4.

(bg)

czerwiec 2012