Przejdź do strony Lasów Państwowych Przejdź do strony Polskiego Związku Łowieckiego
       

Trzciana zakłada gniazda

Szkoła podstawowa w podrzeszowskiej Trzcianie z rozmachem zabrała się do realizacji programu „Ożywić pola. Rok kaczki”. Zaczęło się od udziału uczniów w składaniu budek lęgowych dla kaczek, sikorek i szpaków w stolarni Krzysztofa Czecha. Ornitolodzy i myśliwi: Wojciech Wdowik, Janusz Winiarski, Krzysztof Czech i Józef Ciosek, zapoznali młodzież z życiem i zwyczajami ptaków.

Uczniowie klasy IV B wybrali się także na wycieczkę nad zbiorniki wodne w Trzcianie. Celem akcji była pomoc przy zakładaniu sztucznych gniazd lęgowych i platformy dla ptaków. Działania te nadzorowali myśliwi Wojciech Wdowik i Janusz Winiarski oraz miejscowi ornitolodzy: Wiesław Machowski, Krzysztof Czech, Józef Ciosek, Witold Draus, Bogdan Hadyś, Kazimierz Łagowski i Andrzej Tarnowski. Zostały zamontowane 4 kosze lęgowe dla kaczek na zbiorniku retencyjnym oraz 4 kosze lęgowe na zbiorniku wodnym przy ścieżce ekologicznej „Olszynki”. Zamontowano również siedzisko kołowe oraz platformę pływającą dla innych ptaków wodnych.

4 kwietnia w szkole odbyła się uroczysta inauguracja „Roku kaczki”, która miała charakter sesji popularnonaukowej, relacjonowanej przez ekipę TV Rzeszów. Zaproszeni prelegenci opowiedzieli uczniom o odżywianiu, rozmnażaniu, o środowisku naturalnym kaczek oraz cechach wyglądu, po których możemy rozpoznać kaczki.

Tego samego dnia uczniowie klas IV szkoły w Trzcianie, wraz z myśliwymi i miejscowymi ornitologami, zamontowali stanowisko widokowo-obserwacyjne na ścieżce ekologicznej „Olszynki”. Z wieży uczniowie będą mogli prowadzić systematyczne obserwacje wykonanych lęgowisk dla kaczek. Zarówno myśliwi, jak i ornitolodzy zadeklarowali, że będą uczestniczyć w tym eksperymencie.

(bg)

maj 2012